HÍREK
A vezető és a szervezeti kultúra dilemmája
A vezető és a szervezeti kultúra dilemmája
A jól működő csapatok és kiegyensúlyozott szervezetek alapja nemcsak a jó stratégia vagy a hatékonyság, hanem hogy a vezető valóban illeszkedik-e a szervezeti kultúrába.
Sokszor tapasztaljuk, hogy egy új vezető szakmailag kiváló, mégis „idegenként” működik egy szervezetben. Ennek hátterében gyakran az áll, hogy a vezető stílusa, személyisége nincs összhangban a szervezet értékeivel, szokásaival és elvárásaival. Mindez hosszú távon konfliktusokhoz, alulteljesítéshez vagy épp fluktuációhoz vezet.
Mi segít feltárni az illeszkedést?
Az interjúk vagy a próbaidő gyakran kevés ahhoz, hogy mélyebb képet kapjunk a vezető működéséről és a szervezettel való összhangjáról. Ilyenkor érdemes olyan pszichometriai eszközöket használni, amelyek objektív visszajelzést adnak az illeszkedésről. Ezért is használjuk a Vezetői tesztcsomagot, aminek tesztjei megmutatják, mik a vezető által leginkább támogatott működésmódok, hogyan viszonyul a feladatokhoz és csapatához, illetve milyen tulajdonságok jellemzik leginkább munkavégzés közben.
Vezetői fókusz és működési stílus
Tesztcsomagunk első eleme rávilágít, milyen egyéni munkastílussal rendelkezik a vezető és milyen működésmódokat preferál. Inkább feladat- vagy emberközpontú? Strukturáltan, tervezetten gondolkodik vagy rugalmasan reagál? Szereti kézben tartani a dolgokat vagy teret enged másoknak? Ezek és hasonló kérdések mind hozzátartoznak a szervezeti kultúrához való illeszkedéshez.
Személyiség – munkahelyi kontextusban
A második alappillér a munkahelyi személyiségjegyekre fókuszál, ami kapcsolatban áll a különböző szituációkban való viselkedéssel. A vezető például konfliktuskerülő vagy konfrontatív? Nyitott az újdonságokra vagy inkább a bevált sémákat követi? Szívesebben dolgozik egyedül vagy nagyobb csapatban? A különböző szervezetekben más és más megközelítésekre van szükség – ezt is segít tisztán látni a teszt, mivel a vezető személyisége jelentősen befolyásolja, mennyire tud hitelesen és természetesen működni a szervezet napi életében.
Jóllét és motiváció
A harmadik teszt azt vizsgálja, mennyire kiegyensúlyozott a vezető, hogyan reagál a stresszre, és milyen a motivációs szintje. Egy állandó pörgésben működő startupban például más típusú energiaszintre és belső hajtóerőre van szükség, mint egy stabil, szabályozott nagyvállalatban. Ha a vezető és a környezet között feszültség van ebben, az előbb-utóbb kiégéshez vagy teljesítménycsökkenéshez vezet.
Miért éri meg ezzel foglalkozni?
Egy jó vezető nem(csak) irányít, hanem felismeri a kultúrával való illeszkedés fontosságát és a közös célok mentén inspirálja munkatársait. Így erősíti a szervezetet, míg egy a céges értékekkel ellentétes irányba mozduló vezető idővel toxikussá válhat – akkor is, ha egy másik szervezetben kifejezetten előremutató lenne a működése. A Vezetői tesztcsomag tesztjei segítenek az ehhez kapcsolódó láthatatlan tényezők láthatóvá tételében – és ezáltal a tudatos, megalapozott döntések meghozatalában.